Igrzyska w Tokio przełożone na następny rok

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikipedia

Wbrew wcześniejszym zapewnieniom organizatorów Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostały ostatecznie przesunięte na 2021 rok. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że w obecnych warunkach nie da się przeprowadzić zawodów bezpiecznie. Sama nazwa imprezy nie ulegnie zmianie choć zawody odbędą się rok później.

Premier Japonii Shinzo Abe zaproponował dzisiaj Komitetowi Olimpijskiemu przesunięcie zawodów na następny rok. Jak się później okazało propozycja spotkała się z pełnym poparciem członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Igrzyska Olimpijskie mają się odbyć najpóźniej latem 2021 roku. Również gubernator Tokio Yuriko Koike podkreśliła, że nazwa imprezy nie ulegnie zmianie pomimo nowej daty zawodów. Ma to stanowić symbol zwycięstwa nad koronawirusem.

Zobacz także: Ordo Iuris: Prawa i obowiązki Polaków w czasie epidemii

“W obecnych okolicznościach i na podstawie informacji przekazanych dziś przez WHO przewodniczący MKOl i premier Japonii doszli do wniosku, że igrzyska w Tokio muszą zostać przełożone na termin po 2020 roku, ale nie późniejszy niż lato 2021. Celem jest ochrona zdrowia sportowców, wszystkich uczestników igrzysk oraz społeczności międzynarodowej” – napisano w komunikacie.

Poinformowano również, że ogień olimpijski pozostanie w Tokio jako “promyk nadziei” dla ludzkości – “Olimpijski ogień może być światłem na końcu tunelu, w którym obecnie znajduje się świat. Dlatego też ustaliliśmy, że pozostanie on w Japonii” – czytamy w informacji MKOI.

Przełożenie igrzysk w Tokio jest sytuacją bezprecedensową w historii olimpijskiej rywalizacji. W przeszłości pięć edycji największej sportowej imprezy globu odwołano, ale nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty. Przeprowadzenie igrzysk do tej pory zawsze uniemożliwiały działania zbrojne.

rmf24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY