Dżuma, czyli lektura obowiązkowa na czasy… koronawirusa [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YouTube/Media Narodowe

Powieść “Dżuma”, autorstwa Alberta Camusa, na Zachodzie znowu staje się popularna. Ma to oczywiście związek z koronawirusem. Opowiedział o tym Marcin Masny.

Dżuma to powieść z 1947 roku, autorstwa Alberta Camusa. Znowu staje się ona bardzo popularna. Opowiedział o tym Marcin Masny w programie zatytułowanym “Dżuma, czyli lektura obowiązkowa na czasy koronawirusa”. “Francuzi ją kupują, jest też czytana przez anglosaskich czytelników na większą skalę, niż dotychczas, bo >Dżuma< skojarzyła się naszej postcywilizacji z obecną sytuacją” – mówił Marcin Masny. W związku z pojawieniem się koronawirusa na całym świecie podejmuje się działania, które można krytykować, ale jak na razie duża część społeczeństwa popiera te metody.

Autor “Dżumy”, według Marcina Masnego, to już przedstawiciel nie cywilizacji chrześcijańskiej, ale obecnej postcywilizacji. “Chciał walczyć ze śmiercią. Tymczasem cywilizacja oparta na religiach nie walczy ze śmiercią. My wszyscy jesteśmy zastraszeni”. Boimy się śmierci, jesteśmy nią przerażeni. “Cywilizacja żyła ze śmiercią, z tym nieodłącznym towarzyszem naszej egzystencji. Dla większości naszych przodków śmierć była drogą do innego życia i nie próbowali z nią walczyć (…) Teraz, kiedy nie da się udawać, że jej nie ma, to śmierć nas tak przeraża, że jesteśmy gotowi na bardzo daleko idące powiedzmy >środki ostrożności<“.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus nie powstrzyma Przedsiębiorstwa Holocaust! [WIDEO]

“Dla Camusa i dla naszej postcywilizacji, śmierć jest kresem wszystkiego, jest po prostu złem wcielonym, to jest samo zło. Dlatego teraz, czytając >Dżumę<, czytamy te książkę udając, że ona się odnosi do naszej rzeczywistości”. Marcin Masny czytał także poszczególne fragmenty, okraszone jego komentarzem. Zaznaczył on także, nie można porównywać dżumy, która potrafiła wymordować całe miasta, do dzisiejszego koronawirusa, który jednak zabija niewiele osób, głównie słabych i starszych. Zachęcamy do wysłuchania tych ciekawych spostrzeżeń. Całe nagranie oczywiście na kanale telewizji internetowej Mediów Narodowych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY