REKLAMA

Amerykańskie LNG popłynie przez Polskę na Ukrainę

Waszyngton i Kijów osiągnęły porozumienie w sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Amerykańskie LNG popłynie przez Polskę na Ukrainę. Dostawy blisko 8 mld metrów sześciennych gazu rozpoczną się w przeciągu 2-3 lat.

Ukraiński wiceminister energii i ochrony środowiska, Konstantyn Czyżyk poinformował w rozmowie z serwisem Interfax Ukraine, że Waszyngton i Kijów osiągnęły porozumienie energetyczne. Został podpisany również list intencyjny ze spółką Louisiana Exports Inc., które dostarczy amerykańskie LNG na Ukrainę.

Zobacz także: Jerzy Andrzejewski ostro: „Marian Kowalski nie jest narodowcem” [WIDEO]

Nad projektem bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy w kontekście geopolitycznego zasięgu czuwał Prezydent Wołodymyr Zełeński. Będzie on bacznie przyglądał się dostawom amerykańskiego gazu do jego kraju.

Istotnym partnerem całego przedsięwzięcia okazuje się być Polska, która udostępni swoje porty przeładunkowe oraz sieci przesyłowe na Ukrainę. Zdaniem wiceministra Czyżyka nasz kraj musi podjąć pewne modernizację zwiększające wydolność naszej infrastruktury energetycznej.

„Konieczna jest przebudowa i przedłużenie infrastruktury od strony polskiej. Obecnie istniejąca sieć pozwala na transport do 2 miliardów metrów sześciennych gazu” – powiedział wiceminister energii i ochrony środowiska.

Zgodnie z zapowiedziami ukraińskiego urzędnika państwowego, Stany Zjednoczone będą przesyłały corocznie na Ukrainę od 6-8 mld metrów sześciennych gazu. Pierwsze dostawy mają odbyć się w przeciągu 2-3 lat od podpisania umowy.

energetyka24

REKLAMA

Komentarze