REKLAMA

Egzoplaneta z deszczami w postaci kropel żelaza

REKLAMA

W 2013 roku astrologowie odkryli w konstelacji Ryb układ słoneczny WASP-76 z egzoplanetą oznaczoną jako WASP-76b. Teraz międzynarodowy zespół naukowców ustalił, że na tej planecie znajdującej się blisko swojej gwiazdy spadają deszcze w postaci kropel żelaza.

Układ jest oddalony od Ziemi o 640 mln lat świetlnych. Sama egzoplaneta ma rozmiar niewiele mniejszy od Jowisza, natomiast gwiazda oznaczona jako WASP-76 jest o połowę masywniejsza od naszego Słońca. Planeta jest stosunkowo niewiele oddalona od swojej gwiazdy, którą okrąża w zaledwie 2 dni.

Zobacz także: Amerykańskie naloty rakietowe na stanowiska Kata’ib Hezbollah

Ta olbrzymia egzoplaneta jest odwrócona na stale jedną strona do swojej gwiazdy, tak jak to ma miejsce w przypadku Ziemi i Księżyca. Z tego względu po stronie dziennej temperatura wynosi 2400 stopni Celsjusza, dzięki czemu paruje nawet żelazo, zaś po nocnej temperatura wynosi 1500 stopni. Tam dzięki prądom atmosferycznym rozgrzane żelazo natrafia na chłodniejsze warstwy i skrapla się w postaci deszczu.

Pierwszym autorem publikacji, która ukazała się w „Nature” jest David Ehrenreich z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) w Szwajcarii.

Cały zespół naukowy liczy kilkadziesiąt osób z różnych krajów, a wśród nich jest Danuta Sosnowska z UNIGE, która jako informatyk, wspólnie z astronomem (Christophe Lovis) i drugim informatykiem (Alex Segovia Milla) była odpowiedzialna za zaprojektowanie i wykonanie modułu redukcji danych dla instrumentu ESPRESSO.

urania.edu.pl

REKLAMA

Komentarze