REKLAMA

Tajny eksport Rosji strategicznych surowców i uzbrojenia

W Rosji obowiązuje tajny dokument statystyczny, w którym opisywany jest eksport towarów na zagraniczne rynki. Utajnia się dane m.in. na temat ilości sprzedanego gazu, uzbrojenia, metali rzadkich czy też nawet izotopów promieniotwórczych. Rosyjski budżet zyskał w ubiegłym roku tym sposobem 55 mld dolarów.

Gazeta RBK przeanalizowała coroczny tajny eksport z utajnionej statystyki, gdzie wpisuje się dane na temat sprzedaży uzbrojenia, sprzętu kosmicznego, samolotów, gazu ziemnego czy metali. W ubiegłym roku Rosja uzyskała dzięki temu 55 mld dolarów zysku do budżetu – 13% mniej niż poprzednio. Największą popularnością cieszy się nadal eksport gazu ziemnego.

Największymi importerami rosyjskiego uzbrojenia okazał się Egipt (2,4 mld dol.), kolejnym krajem była Algieria (1,9 mld dol.), a następnie Chiny (1,6 mld dol.), Indie wraz z Stanami Zjednoczonymi zapłacili Rosjanom po 0,9 mld dolarów.

Zobacz także: Fotowoltaiczne okna już wkrótce na rynku dzięki Polakom

Turcja, która prawdopodobnie w 2020 roku stanie się największym importerem od Rosji przeznaczyła w ubiegłym roku 0,8 mld dolarów. Wysunie się na pozycję lidera za sprawą kupna systemów rakietowych S-400.

Amerykanie mieli zakupić od Rosji przede wszystkim izotopy promieniotwórcze w postaci ciężkiej wody – służąca na spowalniania neutronów w elektrowniach atomowych. Na ten cel przeznaczyli 645 milionów dolarów.

„Dane służby celnej nie pozwalają dokładnie określić, co stoi za utajnioną grupą 28 towarów. Ale może to być ciężka woda (izotopowa odmiana wody, która wygląda jak zwykła woda. Jest stosowana jako spowalniacz neutronów w reaktorach jądrowych-red) oraz lit-6, lit-7 czy węgiel-13” – wyjaśniał ekspert z RBK, Andriej Frołow.

Sprzedano również wiele czołgów i wozów opancerzonych za kwotę 924 mln dolarów. Celem dla zagranicznych rządów były również okręty wojenne, za które w sumie zapłacono 30 mln dolarów – znacznie mniej niż poprzednio. Za samoloty i urządzenia kosmiczne uzyskano 5,5 mln.

Bezsprzecznie największym importerem rosyjskiego gazu ziemnego pozostają Niemcy, które zapłaciły Federacji Rosyjskiej 10,6 mld dolarów. Na kolejnych pozycjach usytuowała się Turcja – 4,3 mld, Austria – 3,2 mld, Włochy – 3 mld oraz Białoruś – 2,6 mld. Należy podkreślić, że władze Białorusi i Austrii importują ten surowiec tylko z Rosji.

Do tajnego spisu należy nie tylko eksport, ale również import. W tej kategorii władze Rosji wydali 5,7 mld dolarów. Głównie skupowano samoloty firmy Boeing i Airbus – spółek pochodzących z USA (3,5 mld) i Francji (1,4 mld).

rp.pl

REKLAMA

Komentarze