Koronawirus w Polsce: pacjentka uciekła przed izolatką, porady NFZ

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
stetoskop

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Strach przed koronawirusem niestety jest spory. Kobieta w Katowicach uciekła z przychodni w obawie przed izolatką. NFZ wprowadza porady ws. wirusa.

Przypomnijmy, że na tę chwilę mamy już pięć potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. 6 tysięcy osób jest pod kontrolą sanepidu. Kilkaset osób jest objętych kwarantanną. Na świecie na tę chwilę chorych jest już prawie 103 tysiące, a zmarło prawie 3,5 tysiąca. Wirus SARS-CoV-2 wzbudza więc spory strach wśród ludzi. Poczucie strachu wzmacniają nieodpowiedzialne media i politycy. Większość przechodzi przez chorobę bezobjawowo. Rzadko wspomina się też o tym, że duża część zarażonych szybko zdrowieje. Wczoraj dane o wyzdrowiałych mówiły o 55 tysiącach, dzisiaj jest to już prawie 57 i pół tysiąca.

Konieczne są jednak pewne zabezpieczenia. W przypadku podejrzenia zarżenia się wirusem SARS-CoV-2 procedury są zupełnie inne. Osoby takie są odbierane przez lekarzy ubranych w zabezpieczające stroje, kierowane są do szpitali na oddziały zakaźne, stosowane są izolatki czy domowe kwarantanny. Niektórzy więc obawiają się takich sytuacji. Wpływa to przecież na życie zawodowe czy towarzyskie. Niestety strach prowadzi także do zachowań bardzo nieodpowiedzialnych. Pacjentka w Katowicach uciekła z przychodzi w obawie przed izolatką.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Polsce: cztery nowe przypadki! Bedą następne

U 21-latki podejrzewano koronawirusa. Przestraszona pacjentka uciekła z przychodni w Katowicach. Powiadomiona Policja odnalazła ją w domu. Po rozmowie dostała polecenie zastosowania kwarantanny domowej. Ostatecznie jednak wykluczono u niej chorobę COVID-19. Tymczasem NFZ wprowadza telefoniczne porady ws. koronawirusa. “Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń”. To bezpłatna infolinia NFZ, czynna całą dobę. Numer to 800 190 590. “Wykwalifikowani konsultanci poinformują cię co zrobić, by otrzymać pomoc” – informuje NFZ.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY