Fotowoltaiczne okna już wkrótce na rynku dzięki Polakom

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polska firma z Zaczernia ML SYSTEM stworzyła nowoczesne fotowoltaiczne szyby do okien. Dzięki tej technologii już wkrótce nastąpi rewolucja na rynku. W przyszłym roku ma nastąpić masowa produkcja tego produktu.

Twórca tego patentu Dawid Cycoń, a zarazem prezes polskiej firmy ML SYSTEM z podkarpackiej wsi Zaczernie wyjaśnił jak działa ta technologia fotowoltaiczna na przezroczystych szybach.

“Po prostu zamieniliśmy tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną. Innymi słowy: wszystko, co niekorzystne zamieniamy na prąd” – tłumaczył.

Zobacz także: Najazd nachodźców. Jak się bronić? Wojna sprawiedliwa [WIDEO]

Ta nowoczesna technologia polskiej myśli inżynieryjnej wzbudziła ogromne zainteresowanie na gali konkursu “Polski Produkt Przyszłości”, który odbył się 3 marca na wydziale fizyki Politechniki Warszawskiej. Wynalazkowi przyznano dwie nagrody specjalne: od Ministra Rozwoju oraz za produkt w obszarze ekoinnowacji.

Kropki fotowoltaiczne są według ekspertów znacznie stabilniejsze od tych stosowanych na zwykłych panelach montowanych przeważnie na dachach domostw. W tym przypadku nie ma znaczenia kąt padania promieni słonecznych. Technologia ta może zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny oraz komunikacje publiczną, gdzie można z powodzeniem zamontować takie szyby produkujące prąd elektryczny.

“Instalacja już działa w budynku firmy w Zaczerniu. Masowa produkcja ruszy na początku przyszłego roku” – zapowiedział prezes polskiej firmy Dawid Cycoń.

pap/tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY