Najazd nachodźców. Jak się bronić? Wojna sprawiedliwa [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YouTube

Gośćmi Mediów Narodowych był doktor filozofii Włodzimierz Ziółkowski oraz ksiądz Szymon Bańka. Rozmowa dotyczyła wojny sprawiedliwej i imigrantów.

W Mediach Narodowych odbyła się bardzo ciekawa, godzinna rozmowa na temat stanowiska Kościoła katolickiego wobec wojny – chodzi tutaj o tak zwaną wojnę sprawiedliwą – czy też imigrantów. Rozmówcami redaktora Michała Murgrabi byli doktor filozofii Włodzimierz Ziółkowski oraz ksiądz Szymon Bańka. Była to rozmowa szczególnie aktualna teraz, kiedy na granicy grecko-tureckiej obserwujemy powrót wielkiego kryzysu imigracyjnego. Rozmowa rozpoczęła się jednak od omówienia koncepcji tak zwanej wojny sprawiedliwej. Kiedy wojna jest właściwa według Kościoła katolickiego?

“Koncepcja wojny sprawiedliwej i to pojęcie pojawia się po raz pierwszy w piśmie Cycerona” – mówił dr Ziółkowski. Później koncepcje te były rozwijane, między innymi przez Św. Augustyna. “Najbardziej wpływowym myślicielem był św. Tomasz z Akwinu (…) Ciekawą aktualizację tejże koncepcji przedstawił Francisco Suarez (…) Pojawiają się trzy zasadnicze warunki wojny sprawiedliwej: może ona być toczona pomiędzy dwoma państwami, po drugie sprawiedliwa przyczyna, po trzecie wojna musi być prowadzona we właściwy sposób, to znaczy bez popełniania niepotrzebnych okrucieństw”. Ksiądz Szymon Bańka podkreślił, że jest to właściwe tożsame ze stanowiskiem Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE: Puste półki w sklepach! Polacy panikują? Bartosz Józwiak w MN [WIDEO]

Ważną część rozmowy zajęło także omówienie wielkiego problemu z imigrantami, zwanymi coraz częściej “nachodźcami”. Redaktor przypomniał, ze Papież Franciszek był zwolennikiem przyjmowania tzw. uchodźców. Ks. Szymon Bańka podkreślił, że “nie jest to rzecz, która objęta byłaby nieomylnością papieską”. Ksądz bardzo dobrze wyjaśnił sprawę, co może nam, katolikom, pomóc w sporze na temat imigrantów. “Ci (Papież czy hierarchowie Kościoła), którzy twierdzili, że uchodźców trzeba przyjmować z otwartymi ramionami, po prostu się mylą. Nie jest to jakieś moje osobiste mniemanie. To jest kwestia bardzo wielu teologów” – podkreślał ksiądz Szymon Bańka. Warto zapoznać się z tymi argumentami!

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY