REKLAMA

Wybory parlamentarne na Słowacji. Wielkie zmiany u naszego sąsiada

REKLAMA

Socjaldemokraci utracili władzę na Słowacji. Wybory wygrała tamtejsza wersja Platformy Obywatelskiej. Trzecie i czwarte miejsca zajęli narodowcy.

Wybory parlamentarne na Słowacji za nami. Wyniki są jednak zaskoczeniem. Znacząco różnią się od ostatnich przedwyborczych sondaży. Sondaże te dawały zwycięstwo partii SMER. Jest to partia postkomunistyczna, socjaldemokratyczna, która w ostatnich latach często jednak przyjmowała retorykę nacjonalistyczną czy raczej po prostu antyimigrancką. Sondaże się jednak nie sprawdziły, a wybory wygrała opozycja. Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości – tak nazywa się zwycięska partia.

OĽaNO jest odpowiednikiem polskiej Platformy Obywatelskiej. Podkreśla swój „konserwatyzm”, ale jednak należy do Europejskiej Partii Ludowej i reprezentuje typową, zachodnią, proeuropejską wersję „centroprawicy”. Można więc powiedzieć, że u naszych południowych sąsiadów bardziej „narodowa” jest lewica. Trzecie miejsce zajęła partia Jesteśmy Rodziną. To ciekawa partia, podkreślająca narodowe hasła obrony rodziny i ojczyzny – w Europie należy ona do narodowej partii Demokracja i Tożsamość. Tej samej, w której znajdziemy Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen czy włoską Ligę.

ZOBACZ TAKŻE: Warszawa Wyklętym. Upamiętnij Żołnierzy Wyklętych już dziś!

Czwarte miejsce zajęła partia „kotlebowców”, a więc radykalniejsza wersja narodowców. Partia Ludowa – Nasza Słowacja nie osiągnęła takiego sukcesu, jaki zwiastowały sondaże, ale jednak zwiększyła swój stan posiadania. Zdobyła o 30 tysięcy głosów i 3 miejsca w parlamencie więcej, niż ostatnio. Rozdrobnienie prawicy nie pomogło starym narodowcom ze Słowackiej Partii Narodowej (jej tradycja sięga 1871 roku). Ponieśli oni straty na rzecz Jesteśmy Rodziną i Naszej Słowacji i tym razem nie znajdą się w parlamencie. Wielką porażkę zanotowała z kolei lewica. Zaplecze lewicowej prezydent Czaputowej nie wejdzie nawet do parlamentu.

REKLAMA

Komentarze