REKLAMA

Odpady nuklearne z krajów Unii Europejskiej mają być składowane w Polsce

REKLAMA

Odpady nuklearne z krajów Unii Europejskiej mają być składowane państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także w Polsce.

Polska The Times informuje, że projekt składowania odpadów ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania. W ERDO zasiada również wysłannik polskiego Ministerstwa Gospodarki. O ile negocjacje rozpoczną się w maju i wtedy mogą być już ustalane lokalizacje składowisk oraz tras przewozu to rozmowy mogą trwać nawet dwa lata.

Odpady nuklearne mogą być składowane w jednym, bardzo dużym składowisku. ERDO wyliczyło, że oszczędności miałyby wtedy wynieść od 15 do 25 mld euro. Jeśli organizacja zdecyduje się na stworzenie dwóch czy trzech mniejszych składowisk to także obniży koszty o kilka miliardów euro.

The Times dotarł do raportu SAPIERR II, w którym podkreśla się oszczędność wspólnego składowania odpadów. Które miejsca w Polsce są brane pod uwagę? Typowane są dwa województwa – kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Eksperci rządu uważają, że składowanie nie będzie stanowiło zagrożenia dla otoczenia.

„Nie geologia, a brak infrastruktury niezbędnej do bezpiecznego transportu dużych ilości substancji radioaktywnych jest największym problemem „- mówi prof. Mariusz Jędrysek, były wiceminister środowiska. „Istotne są też warunki społeczne. Najlepiej gdyby materiały radioaktywne były magazynowane na terenie o wysokiej stopie bezrobocia, gdyż budowa składowiska niesie ze sobą setki nowych miejsc pracy” – mówi profesor Jerzy Niewodniczański.

ZOBACZ TAKŻE: Newsweek: Polska straci miliardy dolarów na transporcie gazu

REKLAMA

Komentarze