Dr Golonka: Czy Jan Paweł II powinien zostać Doktorem Kościoła? [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

/ fot. wikimedia commons

Czy Jan Paweł II powinien zostać Doktorem Kościoła? W studiu Mediów Narodowych nad tym problemem pochyla się dr Wojciech Golonka.

Kościół nadaje tytuł Doktora Kościoła tym świętym, którzy „wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga i wydatnie powiększyli bogactwo doświadczenia chrześcijańskiego. Jedynie 36 świętych kobiet i mężczyzn nosi taką godność.

Dr Wojciech Golonka w studiu Mediów Narodowych przypomina, że tylko 36 osób jest Doktorami Kościoła. Były to osoby, które miały niepowtarzalny wkład w rozwój teologii, duchowości lub biblistyki. Zostawali nimi także zwykle wiele lat po śmierci.

Czy Jan Paweł II zostanie Doktorem Kościoła?

Chcą tego m.in. polscy księżą – trwa zbiórka podpisów polskich księży pod listem poparcia dla inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego. Abp zwrócił się do Papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Swój wirtualny podpis pod petycją złożyło już niemal 500. duchownych.

Dr Golonka zwraca uwagę, że pośpiech w tym przypadku jest niewskazany: “Kościół jest w kryzysie. Przed beatyfikacją Jana Pawła II pojawiła się petycja, aby się z tym nie śpieszyć. Miało to się wiązać z kwestiami nadużyć w kościele. Nie było to skierowane przeciwko Karoli Wojtyle. Moim zdaniem była to bardza sensowna petycja”.

Sam proces beatyfikacyjny Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci.

Więcej o sytuacji w kościele, Janie Pawle II i inicjatywie abp Stanisława Gądeckiego w poniższym materiale Mediów Narodowych:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY