Morawiecki: Ambitna Europa potrzebuje ambitnego budżetu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@PremierRP

Premier Polski Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiego “Die Welt” podkreślił chęć silnej Europy na arenie międzynarodowej. W czwartek odbędzie się szczyt UE podczas, którego przywódcy krajów członkowskich będą ustalali unijny budżet.

W niemieckim “Die Welt” Mateusz Morawiecki powiedział, że dzięki Brexitowi, Europa ma szansę na udane negocjacje w sprawie wieloletnich umów korzystnych dla wspólnoty europejskiej. Podkreślał również wagę przyjęcia dobrego dla całej Unii budżetu.

Zobacz także: UE szantażuje Polskę – stracimy dofinansowanie jeśli nie odejdziemy od węgla

“Ambitna Europa potrzebuje ambitnego budżetu. Dobry budżet to najlepsza podstawa odważnego projektu europejskiego. Unijny budżet nie jest natomiast workiem z prezentami, wkładanymi do niego przez starszych członków europejskiej rodziny, a wyjmowanymi przez młodszych” – powiedział polski premier.

“Dla bogatszych krajów, przeważnie starszych członków UE, ze wspólnego rynku wewnętrznego wynikają ogromne korzyści. Polscy eksperci obliczyli, że w 2017 roku wkład, jaki UE wniosła w gospodarki Polski, Węgier, Czech i Słowacji poprzez swą politykę spójności w latach 2007-2015 zwrócił się jej w 80 procentach. To brzmi jak paradoks. Ale taka jest logika naszego europejskiego rozwoju” – podkreślił Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów w rozmowie dla niemieckiego dziennika wyraźnie zaznacza korzyści płynące z takiego podejścia do unijnego budżetu – “Musimy tak skonstruować nasz budżet, byśmy mieli Unię, która jest w światowej czołówce nowych technologii i która wzmacnia cztery podstawowe swobody, przede wszystkim swobodę świadczenia usług. Nie możemy się spierać o transfery czy rzekome utrzymywanie, bo, jak powiedziałem, nawet ci, którzy dają, zyskują” – przyznał.

W dalszej części wywiadu porównywał unijny budżet do polskiej “Solidarności”, gdzie podkreślił – “UE potrzebuje budżetu w duchu Solidarności” – zauważył również fakt istnienia rajów podatkowych, które uszczuplają krajowe budżety innych państw wspólnoty.

Zrzutka na organizacje Marszu Żołnierzy Wyklętych

onet/dieWelt

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY