REKLAMA

UE szantażuje Polskę – stracimy dofinansowanie jeśli nie odejdziemy od węgla

REKLAMA

UE szantażuje Polskę – możemy stracić miliard euro jeśli nie zadeklarujemy odejścia od węgla. Tymczasem mieliśmy otrzymać najwięcej pieniędzy z nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Wstępna propozycja UE wskazywała, że Polska otrzyma 2 miliardy euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Tymczasem unijne władze zapowiedziały, że Polacy otrzymają pieniądze jeśli odejdziemy od węgla i „podejmiemy działania na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej”. Czy rząd PiS się ugnie? Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu – rozważa opcję odejścia od węgla.

„Projekt mechanizmu sprawiedliwej transformacji jest niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku i w pewnym stopniu realizuje postulaty podnoszone przez Polskę w toku negocjacji dotyczących neutralności klimatycznej, jednak do czerwca pozostaje jeszcze dużo czasu i w tym momencie jest jeszcze za wcześnie na podejmowanie decyzji odnośnie celu neutralności klimatycznej” – podkreśla ministerstwo.

Plany rządu ws. polskich kopalń nie podobają się jednak górnikom, którzy zapowiadają dalsze protesty i strajki. Kilka dni temu postanowili wysypać węgiel w biurach poselskich polityków PiS. Podobna akcja miała miejsce w biurze Morawieckiego. Związkowcy podkreślają, że rozsypany węgiel pochodzi z Polski, a nie ze Szwecji czy też z Niemiec.

ZOBACZ TAKŻE: OSTRO! Górnicy wkurzeni na PiS wysypali węgiel w biurze Morawieckiego

REKLAMA

Komentarze