Papież Franciszek twardo po stronie celibatu i ochronie kapłaństwa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wbrew oczekiwaniom wielu liberalnych dziennikarzy opiniotwórczych oraz kapłanów o pochyleniu liberalnym, Papież Franciszek w najnowszej adhortacji sprzeciwił się święceniom żonatych mężczyzn. Dokument odnosi się do październikowego synodu amazońskiego w Rzymie.

W adhortacji “Querida Amazonia” tzn. Umiłowana Amazonia, Papież Franciszek podsumował synod amazoński z października ubiegłego roku. Wbrew oczekiwaniom liberalnej części Kościoła, Ojciec Święty nie dopuścił do kapłaństwa żonatych mężczyzn.

Zobacz także: Dr W. Szewko: Turcja chce zająć ziemie europejskie [WIDEO]

“Nie możemy być na to obojętni i wymaga to od Kościoła jednoznacznej i śmiałej odpowiedź” – powiedział Franciszek, wskazując iż istotną przyczyną jest panująca w tym regionie różnorodność kulturową.

Głowa Kościoła Katolickiego skrytykowała światowe rządy, które niszczą las amazoński, wycinając obszernie drzewa destabilizując przy tym ekosystem puszczy.

“Działaniom ekonomicznym krajowym lub międzynarodowym, które niszczą Amazonię i nie szanują prawa ludów pierwotnych do terytorium i jego rozgraniczenia, do samostanowienia i uprzedniej zgody, trzeba nadać odpowiadające im imię: niesprawiedliwość i przestępstwo” – napisał.

Jego zdaniem wycince drzew towarzyszy pogwałcenie praw człowieka, niewolnictwo, szczególnie kobiet, a także handel narkotykami i ludźmi – “Nie możemy pozwolić, aby globalizacja stała się „nową postacią kolonializmu” – apeluje Papież.

Franciszek nie pochylił się w tym dokumencie na celibatem, lecz abp.Stanisław Gądecki odnosząc się do nowej adhortacji wskazał na podobieństwo kapłanów do Chrystusa – “Jeśli chodzi o celibat kapłański, to celibat w Kościele katolickim nie bierze się z tego, że jest funkcjonalny. (…) Kapłaństwo katolickie wyrasta z tego obrazu Chrystusa, który jest Oblubieńcem Oblubienicy Kościoła”.

Zrzutka na organizacje Marszu Żołnierzy Wyklętych

niedziela.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY