Fatalne dane z niemieckiego przemysłu. Tak źle nie było od dawna

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niemcy

Niemcy / Fot. Pixabay

Fatalne dane z niemieckiego przemysłu. Tak źle nie było od dawna. To źle rokuje dla Polski – oceniają analitycy i mówią, że ożywienia w gospodarce nie należy się spodziewać.

Ekonomiści z wielu krajów wciąż oczekiwali na ożywienie w światowej gospodarce. Jednak jak wskazuje portal bankier.pl – dane z niemieckiego sektora przemysłowego nie napawają optymizmem. W grudniu 2019 r. dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w Niemczech -3,5 proc. w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwań analityków na poziomie -0,2 proc.

Dane na temat niemieckiego przemysłu przedstawił urząd statystyczny Destatis. Jak można zauważyć – dane wskazują przede wszystkim zmianę względem grudnia 2018 roku. Wynik ten (-6,8 proc.) jest gorszy od tego co oczekiwali ekonomiści (-3,6 proc.). Na recesję w Niemczech wskazują również indeksy PMI.

Wśród czynników, które wywołują recesję i spowolnienia w przemyśle wskazuje się: wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, problemy w branży motoryzacyjnej, zwykłe cykliczne spowolnienie czy w końcu epidemia związana z chińskim koronawirusem. Portal bankier.pl zwraca uwagę, że może się to odbić przede wszystkim na polskiej gospodarce: “Niemcy to od lat nasz główny partner handlowy, odpowiadający za ok. 28 proc. polskiego eksportu i 21 proc. importu towarowego”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY