Najstarsza Wszechpolka. 104 urodziny Marii Mireckiej-Loryś!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. screen youtube

104 lata skończyła dzisiaj Maria Mirecka-Loryś. To najstarsza działaczka narodowa w Polsce. Związana jest z ruchem narodowym już od 1937 roku!

Narodowcy na portalach społecznościowych często wspominają o rocznicach urodzin i śmierci ważnych działaczy narodowych. Co za radość, że cały czas jest z nami Maria Mirecka-Loryś. Dzisiaj skończyła… 104 lata! To dzisiaj najstarsza działaczka narodowa w Polsce. Co ważne, jest ona związana z narodowcami bez przerwy od 1937 roku. W ruchu narodowym działało także jej rodzeństwo – m.in. słynny Leon Mirecki. W 1937 roku przystąpiła ona do Młodzieży Wszechpolskiej. Do dziś pani Maria pomaga młodym działaczom MW, odwiedza zjazdy i ważne spotkania Ruchu Narodowego, była obecna nawet na konwencji wyborczej Konfederacji.

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 roku w Ulanowie na Podkarpaciu. Po ukończeniu gimnazjum, Maria Mirecka rozpoczęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Właśnie wtedy związała się z narodowcami. Na studiach wstąpiła ona do Związku Akademickiego “Młodzież Wszechpolska”. W 1943 uczestniczyła w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze, które w maju 1936 podczas pielgrzymki złożyła polska młodzież akademicka, w dużej mierze związana z obozem narodowym. W 36-osobowej grupie Maria Mirecka reprezentowała Lwów, a obecny tam Karol Wojtyła, przyszły Jan Paweł II, Kraków.

ZOBACZ TAKŻE: Krzysztof Bosak oficjalnie ruszył z kampanią. Zaprezentował swój sztab

W czasie wojny związana była z podziemiem narodowym. Należała do związanej ze Stronnictwem Narodowym Narodowej Organizacji Wojskowej. Była też komendantką Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Po wojnie została aresztowana. Po wyjściu na wolność wyjechała na Zachód. Przez kilkadziesiąt lat udzielała się w środowiskach polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Pomagała przy odtwarzaniu Stronnictwa Narodowego. Wspiera radami czy wspomnieniami nowe pokolenia Wszechpolaków. Odwiedza też spotkania Ruchu Narodowego. Była obecna na konwencji wyborczej Konfederacji.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY