Prezydent Macron z wykładem na Uniwersytecie Jagiellońskim

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Podczas drugiego dnia wizyty w Polsce, Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W swojej przemowie podkreślił bliskość relacji Polaków z Francją zwłaszcza w okresie zaborów. Jasno wyraził swój sprzeciw wobec wprowadzanych reform sądownictwa.

Na samym początku swojego wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim Prezydent Emmanuel Macron przywitał się do zgromadzonej publiczności po Polsku – “Cieszę się, że jestem dzisiaj z państwem w Krakowie” – dodając – “Dalszego używania polszczyzny nie będę ryzykował”.

Zobacz także: Spotkanie Duda-Macron: Podpisano deklaracje o partnerstwie strategicznym

Między naszymi krajami mamy długą historię przyjaźni. To tutaj zawiązały się nasze relacje. Nasze dwa narody, które nigdy nie walczyły przeciw sobie w tysiącletniej historii europejskich wojen, są sobie tak bliskie. W związku z tym relacje pomiędzy naszymi krajami nie mogą ograniczać się do banałów. Te relacje pełne są pasji i wynikają ze spotkania pomiędzy narodem o łacińskich korzeniach i narodem słowiańskim” – zaznaczył historię więzi polsko-francuskich.

Prezydent Macron podkreślił również, że UE jest projektem politycznym, a nie tylko gospodarczym – “Europa to nie tylko rynek. Owszem, jest ona wspólnym rynkiem, ale jest to przede wszystkim projekt polityczny. Potrzebna nam jest również ta konstrukcja polityczna. Zasady, takie jak niezawisłość wymiaru sprawiedliwości itd. jest właśnie sednem Europy. To projekt polityczny i w 2004 roku Polska przystąpiła do tego właśnie projektu politycznego”.

“Jesteśmy zaniepokojeni. Nie naszą rolą jest krytykować Polskę, ale jesteśmy zobowiązani bronić wspólnych, europejskich wartości. Jeśli z Unii zostanie sam rynek, a zatracimy wartości, to znów będziemy podzieleni” – przekazał swoje obawy francuski przywódca.  

Wspomniał również o zmianach klimatycznych oraz związanej z tym polityce energetycznej UE – “Stoimy wobec wymierania bioróżnorodności. Tylko jako Europa możemy poradzić sobie z tym wyzwaniem. To jest nasze wspólne wyzwanie. I tylko jako Europa możemy być wiarygodni”.

wp/wpolityce

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY