Kardynał Sarah ostrzega: Rezygnacja z celibatu zniszczy kapłaństwo i Kościół

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. François-Régis Salefran / CC BY-SA 4.0

Kardynał Sarah ostrzega przed pojawiającym się pomysłami o zniesieniu celibatu. Jak zauważa duchowny “to zniszczy kapłaństwo i Kościół”.

Kardynał Robert Sarah w rozmowie z „Il Foglio” odniósł się do swojej najnowszej książki “Z głębi naszych Serc”, która została napisana we współpracy z Benedyktem XVI: “Kapłan jest zaślubiony Kościołowi. Jest „Ipse Christus” czyli samym Chrystusem. Dlatego nie może związać się z kobietą. On jest cały oddany Chrystusowi

“Nie wywołał wówczas żadnych kontrowersji, co oznacza, że świadomość konieczności zachowania przez kapłanów celibatu była już wówczas powszechna. Kapłan odprawiający Mszę Świętą musi ofiarować siebie, swoje ciało oraz duszę. On już nie należy do siebie” – podkreślał kardynał jednocześnie przypominając, że celibat nie został “wymyślony niedawno”.

Przy okazji rozmowy duchowny podkreślił, że współczesne kapłaństwo przeżywa kryzys ponieważ próbuje dostosować się do człowieka: “Kościół nie jest nasz. Otrzymaliśmy go od Boga, wraz z Credo i sakramentami. Kapłaństwo także nie należy do nas, nie możemy zrobić z nim, co chcemy. Kapłani nie są urzędnikami publicznymi. Nie wykonują zawodu, ale poświęcili się Bogu”.

Wywiad kardynała odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych. Część internautów zwraca uwagę, że do rozpadu Kościoła przyczynia się m.in. papież Franciszek. W rozmowie z „Il Foglio” kard. Sarah odnosi się jednak do zarzutu o “atak” na papieża: “Wraz z Benedyktem XVI, nikogo nie atakując, podzieliliśmy się naszymi refleksjami w sprawie zasadniczej: kapłaństwa katolickiego i celibatu. Dlaczego zarzucono nam atak na papieża Franciszka? Czy może w tekście jest choćby jedno słowo, jedno wyrażenie, które wyraża taki sprzeciw?”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY