Zamieszanie między MON a Onetem. Kto kręci ws. Sił Powietrznych?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Wikipedia

Ostatnio pisaliśmy na temat informacji Onetu ws. samolotów używanych przez polskie Siły Powietrzne. MON odpowiedziało, zarzucając Onetowi kłamstwa.

Jak informowaliśmy wczoraj, Onet podał do wiadomości, że “według źródeł” Siły Powietrzne skasowały ostatnio dwa samoloty F-16, wiele innych jest niezdolnych do lotu, a części z jednego samolotu przekazywane są do innego. Z 29 myśliwców MiG-29, zdolnych do lotu jest ponoć tylko około 6. Na te zarzuty odpowiedział MON. “Zarzuty zawarte w tekście portalu onet.pl są fake newsem, naruszają dobre imię i deprecjonują ogromny wysiłek pilotów, techników i całego personelu (…)”. Według MON praktyki dt. części są stosowane w każdej armii, a żaden samolot F-16 nie został skasowany.

“Siły Powietrzne RP posiadają 48 samolotów F-16 Block 52+. Nie zaistniały żadne zdarzenia lub incydenty związane ze szkoleniem lotniczym bądź działalnością operacyjną skutkujące trwałym uszkodzeniem samolotów F-16” – pisze MON. Teraz Onet odpowiada. Portal zaznaczył, że oparł się na informacjach z nieoficjalnych źródeł, gdyż MON nie odpowiedział na ich wcześniejsze pytania. “Wysłaliśmy do MON pytania z prośbą o weryfikacje naszych informacji. Z pięciu pytań do MON ministerstwo odpowiedziało tylko na jedno o to, ile procent planowanych lotów wykonano w zeszłym roku” – odpowiada Onet.

ZOBACZ TAKŻE: Tragiczny stan polskiego lotnictwa. Czy F-35 to dobry pomysł?

Redakcja portalu broni się więc przed zarzutami o fake newsy. “Resort nie odpowiedział natomiast na pytania o dwa skasowane samoloty, liczbę gotowych do lotów bojowych F-16, liczbę F-16 wykorzystywanych na części do innych samolotów, a także na pytanie o wysokość zarobków pilotów i techników F-16”. MON tłumaczy, że nie może podawać tak szczegółowych danych, ze względu na bezpieczeństwo państwa. Onet zaznacza, że “Nie uzyskawszy odpowiedzi na nasze pytania, napisaliśmy – tak jak nakazują zasady – że według źródeł Onetu wojsko skasowało dwa samoloty”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY