REKLAMA

[SONDAŻ] Aż 89% Polaków chce pozostania Polski w Unii Europejskiej

REKLAMA

Sondaż dla Faktów na temat pozostania Polski w Unii Europejskiej. 89% Polaków chce, żeby Polska w Unii Europejskiej pozostała. Tylko 6% chce wyjść.

Pytanie postawione w badaniu brzmiało: „Jakie jest Pana(i) zdanie na temat obecności Polski w Unii Europejskiej? Czy Pana zdaniem Polska powinna opuścić UE, pozostać w UE?”. W sondażu Kantar dla Faktów aż 89% Polaków chce pozostania naszego kraju w Unii Europejskiej. Opuszczenia tej „wspólnoty” chce tylko 6% Polaków. Zdania na ten temat nie ma 5% badanych. Zapytano także czy rządy Prawa i Sprawiedliwości „mogą doprowadzić do polexitu”. Tutaj 42% odpowiedziało twierdząco, 47% uznało że nie jest to możliwe, zdania nie ma 11%.

Zwolennikami wyjścia z Unii Europejskiej są wolnościowcy czy narodowcy, którzy tworzą Konfederację. Ruch Narodowy przygotował nawet specjalny program na wypadek Polexitu – „PolExit -Bezpieczne wyjście awaryjne”. Narodowcy już piszą, że „Narodowcy nie kierują się sondażami. Liczy się idea, interes narodu, a nie sondaże. My przekonamy Polaków, że Europa Narodów to przyszłość”. Kolejne upolitycznione działania Unii Europejskiej, mniejszy budżet na inwestycje czy rolnictwo i wtrącanie się w sprawy wewnętrzne państw członkowskich mogą szybko spowodować wzrost eurosceptycznych nastrojów wśród Polaków.

ZOBACZ TAKŻE: W 10 lat Polska może opuścić Unię Europejską. Tak myśli 31,3% Polaków

Sondaż dla Faktów został przeprowadzony w dniach 29-30 stycznia, a więc jeszcze przed oficjalną datą Brexitu i towarzyszącym temu wydarzeniu wypowiedziom i sytuacjom, które miały miejsce w Unii Europejskiej i które mogłyby mieć wpływ na nastroje i opinie Polaków. Warto na to zwrócić uwagę. Na przykład informacja dotycząca zakazu prezentowania flag narodowych na forum Parlamentu Europejskiego czy wypowiedzi Nigel’a Farage’a już mogłyby zmienić wyniku tego sondażu. Zastanawiające jest jakie byłyby wyniki tego sondażu, gdyby był przeprowadzany dzisiaj.

REKLAMA

Komentarze