Narodowcy na Ziemiach Odzyskanych. Wykład Jana Engelgarda [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YouTube

Na kanale telewizji internetowej Mediów Narodowych pojawiło się nagranie wykładu Jana Engelgarda na temat myśli zachodniej narodowców.

Polska po 1945 roku wróciła nad Odrę i Nysę Łużycką. Dziś często wyśmiewane jest pojęcie “Ziem Odzyskanych”. W wykładzie, który możemy obejrzeć dzięki telewizji internetowej Mediów Narodowych, możemy dowiedzieć się więcej na temat faktów, że to polski ruch narodowy jako pierwszy mówił o powrocie Polski na “Ziemie Zachodnie”, do Szczecina czy Wrocławia. Już od czasu Jana Ludwika Popławskiego, który był, obok Romana Dmowskiego i Zygmunta Balickiego, jednym z ojców-założycieli ruchu narodowego, polscy narodowcy chcieli powrotu na te stare ziemie słowiańskie.

Także w czasie okresu międzywojennego, szczególnie w czasie poprzedzającym wojnę, polscy narodowcy rozwijali koncepcje powrotu na ziemie zachodnie. W czasie wojny tworzono programy, wydawano mapy czy uchwalano dążenie do odzyskania ziem aż do Odry i Nysy Łużyckiej. Pojawiło się to także w dokumentach Stronnictwa Narodowego i Narodowych Sił Zbrojnych. Jan Engelgard mówi o wpływie narodowców na Ziemie Odzyskane. Jak wiemy, to komuniści i Józef Stalin ostatecznie zdecydowali o kształcie granic Polski. Jednak w sferze propagandowej komuniści często powtarzali za polskimi nacjonalistami.

ZOBACZ TAKŻE: PiS odbiera 100 milionów złotych Senatowi, daje je ministerstwom

Polscy narodowcy chcieli utrzymania wschodnich granic II Rzeczpospolitej, a powrót na stare ziemie słowiańskie miał być sprawiedliwością dziejową, zabezpieczeniem przed siłą niemiecką czy też karą za wojnę. Warto zapoznać się z tym bardzo ważnym tematem. “Jan Ludwik Popławski uchodzi za twórcę polskiej myśli zachodniej. To nie był wymysł Polskiej Partii Robotniczej, a idee polskiego obozu narodowego”. Zachęcamy do obejrzenia filmu i wysłuchania wykładu. Dbajmy nie tylko o Polaków na Kresach Wschodnich, ale rozwijajmy też polskość Ziem Odzyskanych!

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY