Papierosy w Polsce mają najdroższe na świecie. To zniechęci do palenia?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Papierosy drastycznie podrożeją. Cena może zaskoczyć – 60 zł za paczkę to najdrożej na świecie. Czy podwyżki zniechęcą Polaków do palenia?

Cena paczki papierosów drożeje z roku na rok ze względu na wzrost akcyzy. Dziennik Zachodni podaje, że już niedługo paczka może kosztować nawet 60 złotych. Plany tak drastycznego wzrostu cen znalazły się bowiem w Narodowej Strategii Onkologicznej w programie walki z rakiem.

“Wyższa akcyza na papierosy i alkohol to plan resortu zdrowia. Początkowo zakładano, że do 2028 roku akcyza wzrośnie do 75 proc. ceny papierosów. Nie zgodziło się na to jednak Ministerstwo Finansów, które zaproponowało wzrost do 70 proc.” – informuje natomiast “Dziennik Gazeta Prawna”.

To nie pierwsze podwyżki, które czekają Polaków w nowym roku. W górę poszła również cena prądu. Nowa taryfa przewiduje, że cena prądu wzrośnie o 19,5-procent. Rząd chce dodatkowej opłaty za cukier – Na co zostanie nałożona dodatkowa opłata? W projekcie zaproponowano, aby podrożały napoje z z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów.

Gminy zapowiedziały także wzrost opłat za usługi komunalne. Mieszkańcy wielu polskich miast zapłacą więc również więcej za wywóz śmieci. Tymczasem przeciętna polska rodzina już płaci 3 tys. zł rocznie na usługi komunalne. Podwyżki wymusza oprócz zmian w prawie także sytuacja na rynku odpadowym.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY