Olej palmowy – wielkie zagrożenie dla ludzkiego zdrowia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Według badań przeprowadzonych przez naukowców, olej palmowy jest rakotwórczym przetworem. Obecnie stosowany jest w szerokiej gamie produktów spożywczych m.in. w czekoladzie czy w mleku dla dzieci. Polski parlament w najbliższym zamierza podjąć dyskusję nad tym problemem.  

Dzisiaj podczas zebrania Komisji Do Spraw Petycji posłowie będą dyskutować o ewentualnych zmianach na rynku spożywczym. Głównym problemem w skali kraju jest wszechobecny w żywności olej palmowy, który powoduje raka oraz choroby krążenia. 

Petycję w tej sprawie przedstawił poseł Mirosław Maliszewski z PSL, w której napisano – “Zwracam się z uprzejmą prośbą o znowelizowanie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia poprzez wprowadzenie artykułów zakazujących produkcji i sprzedaży na terytorium Rzeczypospolitej produktów spożywczych zawierających rakotwórczy olej palmowy”.

Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego wyjaśnił na łamach portalu “interia.pl”, że dołoży wszelkich starań, by polski rząd rozwiał wszelkie wątpliwości w sprawie oleju palmowego – “Będę się starał o monitoring napływu takich produktów do Polski. Ministra rolnictwa będziemy pytać, czy z olejem palmowym wiąże się zagrożenie oraz jak to wygląda w innych krajach”.

Olej palmowy w produktach dla dzieci

Popularna Ewa Chodakowska, która zajmuje się sportem i fitnessem wyjawiła, że ten rakotwórczy składnik znajduje się w połowie produktów spożywczych w tym również przeznaczonych dla dzieci. 

“Olej palmowy znajdziemy w około połowie dostępnych na rynku produktów spożywczych. To przede wszystkim słodycze, produkty piekarnicze, margaryna i inne wysoko przetworzone produkty jak mrożona pizza” – wymieniała. 

Biuro Analiz Sejmowych podchodzi do pomysłów o całkowitym zakazie oleju palmowego w produktach sceptycznie, lecz otwarte jest na dialog w sprawie częściowego rozwiązania problemu. 

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY