Brytyjskie służby uznały herb Ukrainy na symbol ekstremistyczny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Brytyjskie służby uznały tak zwany Tryzub za symbol ekstremistyczny. Ukraińcy są oburzeni. Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pisze o obrazie.

Herbem Ukrainy jest złoty trójząb na niebieskim tle. Także w Polsce określa się go właśnie Tryzubem, co oznacza po prostu “trójząb”. Ukraińcy używający tego symbolu starają się nawiązywać symbolu pierwszych Rurykowiczów, którzy są twórcami Rusi Kijowskiej. Od 1918 roku Tryzub jest oficjalnym symbolem ukraińskiej państwowości. Chociaż i Polacy mają złe skojarzenia z tym symbolem, mocno wykorzystywanym także przez ukraińskich szowinistów, dzisiaj jest to symbol Ukrainy.

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych przygotowało specjalny materiał informacyjny na temat ekstremizmu. W przewodniku takim znalazło się wiele symboli uznawanych przez zachodnie politycznie poprawne służby za rasistowskie czy nazistowskie. Przypomnijmy, że często na Zachodzie za taki symbol był brany także Mieczyk Chrobrego, tak zwany Szczerbiec, a więc symbol polskich narodowców. Teraz i Ukraińcy mają powody do oburzenia.

ZOBACZ TAKŻE: 200 tysięcy podpisów! Konferencja prasowa Rot Niepodległości [WIDEO]

W podręczniku znalazł się także Tryzub. Zareagowało już na to ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych, które wydało specjalny komunikat w tej sprawie. “Herb państwowy Ukrainy bierze początek w czasach Rusi Kijowskiej i jest jednym z symboli jedności Ukraińców. Jest on szeroko wykorzystywany przez organy władzy państwowej i społeczność. Kojarzenie herbu państwowego Ukrainy z ekstremizmem obraża uczucia milionów ludzi na Ukrainie i poza jej granicami”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY