REKLAMA

Volkswagen ukarany przez UOKiK za naruszanie praw konsumenta

REKLAMA

Niemiecki koncern samochodowy Volkswagen został ukarany przez Prezesa UOKiK na kwotę ponad 120 mln zł. Polski urząd informuje, że niemiecka grupa naruszyła prawa konsumenckie wprowadzając w błąd klientów ws. poziomu emisji spalin.

UOKiK informuje, że Volkswagen stosował w samochodach Volkswagen, Audi, Seat i Skoda wyprodukowanych po 2008 roku oprogramowanie do sterowania silnikiem EA 189 EU 5, które zaniżało poziom emisji spalin.

„W warunkach testowych pozwalało ono zaniżać wartość emisji tlenków azotu. To oprogramowanie rozpoznawało, że samochód znajduje się na stanowisku kontrolnym i obniżało emisję tlenków azotu” – podaje UOKiK.

Zobacz także: Krzysztof Bosak w Mediach Narodowych o prawyborach [WIDEO]

„Ponad 120 mln zł – tyle wynosi kara nałożona przez Marka Niechciała, prezesa UOKiK, za tzw. aferę dieselgate. Sankcja została nałożona na Volkswagen Group Polska za wprowadzenie w błąd co do poziomu emisji spalin i kierowanie wytycznych skutkujących odrzuceniem reklamacji. To najwyższa kara w historii UOKiK za naruszenie praw konsumentów” – informuje polski urząd.

Prezes UOKiK Marek Niechciał podkreśla, że wśród Polaków rośnie świadomość ekologiczna, dzięki której wybierają oni takie marki samochodów z niską emisja spalin.

„Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest kolejnym organem ochrony konsumentów w Europie, który wydał decyzję w tej sprawie. Volkswagen manipulował wskaźnikami emisji spalin – wprowadzał konsumentów w błąd, twierdząc, że jego pojazdy są przyjazne środowisku. Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, więc wiele osób mogło celowo wybierać samochody, które emitują mniejsze ilości szkodliwych substancji” – powiedział prezes UOKiK.

Nie jest to pierwszy taki proceder w Europie, gdzie niemiecki koncern za wprowadzanie w błąd klientów otrzymuje karę od państwowego urzędu ochrony klienta. We Włoszech Volkswagen Group Italia otrzymało 5 mln euro kary.

onet

REKLAMA

Komentarze