Izraelskie media informują o nieobecności Dudy podczas uroczystości w Yad Vashem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Izraelskie media informują o nieobecności Dudy podczas uroczystości w Yad Vashem. Jako główną przyczynę podają konflikt PiSu z Putinem.

Media podają, że prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w uroczystościach w Yad Vashem jeśli nie zostanie poproszony o zabranie głosu, podobnie jak prezydent Rosji. Zaznaczają, że do sporu doszło ponieważ Putin oskarżył Polskę o współpracę z Berlinem przed wybuchem II WŚ.

“Pośród gorzkiego sporu rosyjsko-polskiego dotyczącego historii początku II wojny światowej, prezydent Polski Andrzej Duda zamierza pominąć upamiętnienie Holokaustu w Jerozolimie” – czytamy w Times of Israel – “Dyplomaci w Jerozolimie zajęci są szukaniem rozwiązania potencjalnej sprzeczki dyplomatycznej, badając różne alternatywne sposoby zrealizowania żądań Polski”.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda po zwołanej na wtorek Radzie Gabinetowej potwierdził, że nie poleci 23. stycznia do Izraela na tamtejsze obchody rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. Warunkiem obecności polskiej głowy państwa była możliwość przemowy wraz z innymi przywódcami. Nie została ona spełniona przez organizatorów Yad Vashem.

“Nie widzę powodu, dlaczego podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie miałby wystąpić prezydent Rosji, Niemiec, Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent RP” – podkreślił PAD. Wcześniej Kancelaria Prezydenta, a także polskie MSZ i ambasada RP w Izraelu zwracała się do tamtejszych organizatorów z prośbą o możliwość wygłoszenia przemówienia. Jak wyjaśnił Andrzej Duda – “Nie spotkało się to z pozytywną opinią organizatorów”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY