REKLAMA

Czeka nas najwyższy wzrost cen od 2012 roku – specjaliści ostrzegają przed podwyżką cen

REKLAMA

Czeka nas najwyższy wzrost cen od 2012 roku – specjaliści ostrzegają przed podwyżką cen – zdrożeć ma m.in. mięso wieprzowe.

Wzrost cen będzie w I kw. 2020 r. najwyższy od 2012 roku. Spowoduje to nie tylko podwyżka opłat za prąd, ale także z powodu drogiego mięsa: „Rosną ceny wieprzowiny na rynkach światowych w związku z tzw. afrykańskim pomorem świń, a skutki są takie, że drożeją też inne typy mięsa, również drobiowe” – komentuje Grzegorz Sielewicz.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził spółce PGE Obrót taryfę na sprzedaż do gospodarstw domowych energii elektrycznej. Nowa taryfa przewiduje, że cena prądu wzrośnie o 19,5-procent. W górę poszła nie tylko cena prądu.

„Wzrost inflacji będzie miał miejsce głównie w I kw., później będziemy obserwowali już niższą dynamikę cen. Pod koniec 2020 r. będzie sięgała 1,5 proc., ale stopy procentowe powinny pozostać na rekordowo niskim poziomie nie tylko w 2020 r., ale także w kolejnym roku” – podkreśla główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

Kolejne podwyżki będą czekały kierowców – tym razem w górę ceny diesla i autogazu. I tak za litr najpopularniejszej z benzyn (Pb95) zapłacimy od 4,91 do 5,02 zł, za diesla 5,03-5,14 złotych za litr oraz od 2,29 do 2,37 za litr autogazu.

Mieszkańcy wielu polskich miast zapłacą więc również więcej za wywóz śmieci. Tymczasem przeciętna polska rodzina już płaci 3 tys. zł rocznie na usługi komunalne. Podwyżki wymusza oprócz zmian w prawie także sytuacja na rynku odpadowym.

REKLAMA

Komentarze