2 stycznia 1939 roku zmarł Roman Dmowski. Pamiętamy o Wielkim Polaku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Wikipedia

2 stycznia 1939 roku zmarł wybitny polski ideolog, polityk i publicysta, twórca polskiego ruchu narodowego, jeden z ojców niepodległości Polski z 1918 roku.

Ważny dzień dla wszystkich polskich narodowców. 2 stycznia, kiedy wielu Polaków wspomina jeszcze imprezę sylwestrową, narodowcy organizują Msze Św. w intencji jednego z najwybitniejszych Polaków w historii. 2 stycznia 1939 roku zmarł wybitny polski ideolog, polityk i publicysta, twórca polskiego ruchu narodowego, polskiego nacjonalizmu, jeden z ojców niepodległości Polski z 1918 roku. Chodzi oczywiście o Romana Dmowskiego.

Całe życie poświęcił Polsce. To właśnie dlatego tak bardzo znienawidzony jest przez lewicę. To dzięki niemu zawdzięczamy siłę polskiego ruchu narodowego. Bez niego nie byłoby Ligi Narodowej i jej kilkudziesięciu lat pracy, która doprowadziła Polskę do odzyskania niepodległości. Lat tworzenia idei narodowej, organizowania wielu polskich stowarzyszeń, które budziły polski narodów na każdej płaszczyźnie: politycznej, społecznej, młodzieżowej, akademickiej, pracowniczej.

ZOBACZ TAKŻE: [SONDAŻ] Krzysztof Bosak jeszcze nie zaczął kampanii, a już 4%

To Roman Dmowski stał na czele Komitetu Narodowego Polski, to dzięki niemu powstała Błękitna Armia, on był delegatem na konferencję pokojową w Paryżu i sygnatariuszem traktatu wersalskiego. W II RP był ideowym przywódcą ruchu narodowego. Przez kilka miesięcy w 1923 roku pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. Skupiał się jednak na publicystyce politycznej. W 1926 roku stworzył Obóz Wielkiej Polski, do którego odwołują się kolejne pokolenia polskich narodowców. Pamiętamy!

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY