Ukraińcy dostają aż dwie emerytury czy renty – polską i ukraińską

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ AFP, Fot: Uwe Zucchi

Dzięki umowie o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Ukrainą Ukraińcy mogą otrzymywać dwie emerytury czy renty. Zarówno z Polski, jak i Ukrainy.

“W takiej sytuacji można otrzymywać dwie emerytury lub renty – od nas oraz z ukraińskiej instytucji ubezpieczeniowej. My wypłacimy emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce, natomiast ukraińska instytucja wypłaci świadczenie za okresy pracy na Ukrainie” – informuje rzecznik prasowy ZUS na Śląsku.

“Muszą być jednak spełnione warunki do przyznania tych świadczeń, które są określone w przepisach obowiązujących w Polsce oraz na Ukrainie” – dodaje Beata Kopczyńska. Z dostępnych danych okazuje się, że pracownicy z Ukrainy coraz chętniej przyjeżdżają do naszego państwa.

Polska w 2018 roku wydała najwięcej w UE pierwszych zezwoleń na pobyt obywatelom spoza Wspólnoty – 635 tys., co stanowi aż 20 proc. wszystkich tych pozwoleń w całej Unii. Również liczba wiz wydawanych Ukraińcom rośnie ogromnym tempie – w 2016 r. wydano ich 652 tys., a w roku 2017 już 845 tys. Polskie placówki konsularne wydały w okresie 2014–2016 łącznie ponad 3 mln wiz, w tym imponującą liczbę wiz pracowniczych – aż 1,3 mln.

Okazuje się, że imigranci domagają się wyższych płac. Za kwoty z 2018 roku chce pracować tylko 6% z nich. W 2018 roku 41 proc. Ukraińców oczekiwało od 9 do 11 zł netto za godzinę pracy. Na taką kwotę liczy już tylko 6 proc. z nich. Większość chce, by stawka godzinowa wynosiła od 13 do 15 złotych.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY