Lekarze od 8 stycznia mają obowiązek wystawiania e-recept

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
stetoskop

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Lekarze od 8 stycznia mają obowiązek wystawiania e-recept. Elektroniczne recepty mogą zostać wysłane do pacjenta na skrzynkę pocztową.

Jak będzie wyglądało wystawienie e-recept? Wystarczy czterocyfrowy kod SMS, e-mail bądź wydruk informacyjny. Co ważne – nadal będzie można wystawiać papierowe wydania recepty, ale tylko i wyłącznie w określonych przypadkach. Jak zaznacza resort zdrowia – e-recepta ma wiele zalet.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla już od wielu miesięcy, że zmiana będzie korzystna dla pacjenta i ułatwi jej otrzymanie. Lekarze będą bowiem mogli ją wystawiać tylko po konsultacji, bez potrzeby wizyty w gabinecie – lekarz może ją również wystawiać cały rok.

Jedną z zalet jest także czytelność recpet – pacjenci często skarżyli się bowiem na to, że nie wiedzą co lekarz zapisał. Takiej recepty nie będzie można też zniszczyć: “Dzięki niej można kupić każdy lek w innej aptece w całej Polski, zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty” – dodaje portal gosc.pl.

Jak wygląda wystawienie e-recepty? Wcześniej pacjent musi aktywować swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl. Jeśli jednak nie posiada się konta na IKP lekarz na każde żądanie pacjenta wystawi wydruk informacyjny.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY