Ukraińcy nie chcą być tanią siłą roboczą. Żądają wyższych pensji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Ukraińcy już nie chcą być tanią siłą roboczą w Polsce – zmienia się ich nastawienie do płacy. Do kraju przyjeżdżają coraz młodsi, którzy chcą lepiej zarabiać.

Imigranci chcą wyższych pensji – znacznie zmalał odsetek osób z tego kraju, godzących się pracować za minimalną stawkę: “Największą grupę obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w celu podjęcia pracy, stanowią osoby w wieku 26 do 35 lat. (…) Jednocześnie o prawie 8 punktów procentowych wzrósł udział najmłodszych migrantów zarobkowych, w przedziale wieku 18 do 25 lat”

Autorzy raportu “Pracownik z Ukrainy” podkreślają, że Ukraińcy coraz lepiej odnajdują się w Polsce. I nie chcą już pracować za najniższą stawkę – chcą pracować nawet 12 godzin dziennie, ale też więcej zarabiać. 2018 roku 41 proc. Ukraińców oczekiwało od 9 do 11 zł netto za godzinę pracy. Na taką kwotę liczy już tylko 6 proc. z nich.

Nie tylko chcą lepiej zarabiać, ale też nie chcą wyjeżdżać z Polski. Urząd do Spraw Cudzoziemców podaje, że rośnie liczba wniosków o pozwolenie na pobyt – tylko od początku roku aż o 12 proc. Dane wskazują, że do naszego kraju przyjeżdżają najczęściej osoby młode, w przedziale wiekowym 20-39 lat.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY