Dzisiaj rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Pamiętajmy!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YouTube

Powstanie wielkopolskie, obok ostatniego powstania śląskiego, to jedyne znaczące zwycięstwo Polaków w zrywach narodowowyzwoleńczych.

Polacy wielokrotnie mężnie stawali do walki o niepodległość. Powstanie wielkopolskie, obok sukcesu polskich patriotów na Śląsku, to jedyne duże polskie zwycięstwo w walkach narodowowyzwoleńczych. Dzisiaj powstanie jest niestety jeśli nie zapomniane, to przynajmniej daleko w tyle w narodowej pamięci od powstania warszawskiego, równie szlachetnego, co jednak przegranego. Dzisiaj wspominamy bohaterskich mieszkańców Wielkopolski, którzy wywalczyli powrót tej kolebki polskości do odrodzonego państwa polskiego.

Jak to mawiał Roman Dmowski: “Myśmy tak odbiegli od innych narodów, że święcimy klęski, gdy tamte święcą zwycięstwa”. Musimy być dumni z naszych narodowych zwycięstw. Powstanie wielkopolskie jest też żywym dowodem na to, ile kłamstw kładli nam do głów zwolennicy Józefa Piłsudskiego. Popularny mit, jakoby Piłsudski wywalczył niepodległość zbrojnie, a Dmowski i narodowcy polityką, jest fałszywy. To obóz narodowy wiódł prym w walce o powrót Wielkopolski do państwa polskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości podsumowuje 2019 rok [WIDEO]

Dzisiaj wspominamy takich mężów stanu jak Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, jak militarni przywódcy powstania wielkopolskiego, gen. Stanisław Taczak i gen. Józef Dowbor-Muśnicki, a przede wszystkim tysiące polskich patriotów, którzy walczyli o narodową przynależność do Polski ziemi wielkopolskiej. Wyciągnijmy też nauczkę z tego powstania: poprzedziły je lata pracy narodowej, pracy u podstaw, budowania poparcia, akcji wśród ludu. Dobrze przygotowane powstanie może odnieść sukces. Chłodna głowa, nie emocje.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY