KRS nie powstrzyma się od kolejnych nominacji sędziów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Jak zapewnił przewodniczący Rady Sądownictwa Leszek Mazur, KRS nie zaprzestanie nominować kolejnych sędziów pomimo wyroku Izby Pracy SN. Prawdopodobnie już w lutym przyszłego roku zostaną nominowani nowi sędziowie do Izby Dyscyplinarnej.

Zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego KRS Leszka Mazura w przyszłym roku zostaną nominowani nowi sędziowie do Izby Dyscyplinarnej i Ubezpieczeń Społecznych SN. Taki krok wiąże się z nie przestrzeganiem wyroku Izby Dyscyplinarnej, która kierowała się orzeczeniem TSUE.

Zobacz także: Ozdoby choinkowe z czasów ZSRR biją rekordy cen. Trwa boom na radzieckie zabawki

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej. Także w ich opinii Izba Dyscyplinarna SN nie jest pełnoprawnym organem sądowniczym.

“Pomimo rozstrzygnięcia Izby Pracy SN z 5 grudnia KRS nie przestanie nominować sędziów. Będziemy rekomendowali kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, ale także rozstrzygali konkursy do sądów powszechnych” – powiedział w rozmowie dla PAP przewodniczący Leszek Mazur.

Od początku 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o SN umożliwiająca sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Po tych zmianach powrócono do naboru do SN.

interia

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY