Nadal rośnie liczba Ukraińców z ważnymi zezwoleniami na pobyt w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Nadal rośnie liczba Ukraińców z ważnymi zezwoleniami na pobyt w Polsce – ponad 415 tys. cudzoziemców miało ważne zezwolenia na pobyt w Polsce.

Rząd informuje, że od stycznia największy wzrost dotyczy obywateli Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii oraz Mołdawii. Polska w 2018 roku wydała najwięcej w UE pierwszych zezwoleń na pobyt obywatelom spoza Wspólnoty.

Portal gazetakrakowska.pl zwraca uwagę, że pod koniec października było zgłoszonych do ZUS ponad 58 tys. imigrantów. To niemal 6,2 tys. więcej, niż pół roku temu – większość z nich to obywatele Ukrainy. Sytuacja jest podobna w pozostałych województwach.

Dane te nie dotyczą nowych osób poszukujących pracy, lecz takich, które już przebywają w naszym kraju. Procedury legalizacji pobytu aktualnie trwają 3-4 razy dłużej niż jeszcze kilka lat temu. W związku z tym można stwierdzić, że wyniki obejmują osoby, które przyjechały do nas w 2018 roku. Dodatkowo cudzoziemcy, po okresie adaptacji i podjęciu decyzji o pozostaniu w Polsce, niejednokrotnie mogą zmieniać pracodawców, tym samym zwiększając statystyki ważnych zezwoleń – komentuje Jana Bednarek, ekspert rynku pracy z agencji rekrutacyjnej Manpower.

Także Eurostat opublikował szokujące dane – Polska w 2018 roku wydała najwięcej w UE pierwszych zezwoleń na pobyt obywatelom spoza Wspólnoty – 635 tys., co stanowi aż 20 proc. wszystkich tych pozwoleń w całej Unii. Również liczba wiz wydawanych Ukraińcom rośnie ogromnym tempie – w 2016 r. wydano ich 652 tys., a w roku 2017 już 845 tys.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY