Były ZOMOwiec skazany na karę pozbawienia wolności

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ własne

Oskarżony o strzelanie do górników z kopalni Wujek w 1982 roku, były członek ZOMO Roman S. został skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności. Obrona chciała jego uniewinnienia jako ofiary komunistycznego systemu, prokuratura zaś 10 lat kary więzienia.

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok w sprawie byłego członka ZOMO, Romana S. Oskarżony był on o strzelanie do górników z kopalni Wujek w 1982 roku. W rezultacie został skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności.

Zobacz także: Jeremy Corbyn ustąpi z funkcji szefa brytyjskiej Partii Pracy

Prokurator Dariusz Psiuk z IPN domagał się dla zatrzymanego latem b.r. kary 10 lat pozbawienia wolności. Jego zdaniem akcja pod kopalnią Wujek była zaplanowana przez komunistyczny reżim. Podważył on również zeznania jakoby skazany osłaniał wyłącznie tyły i nie strzelał.

Oskarżyciel dodatkowo podkreślił, że skazanego nie obowiązuje amnestia z 1989 roku z racji popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości.

Natomiast obrona w postaci mecenas Kamili Pławniak zaznaczyła, że jej klient padł ofiarą komunistycznego reżimu, która musiała wykonywać rozkazy przełożonych. Powiedziała także, że pluton specjalny ZOMO nie był plutonem egzekucyjnym.

PR24

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY