Chcą nas ukarać za korzystanie z węgla: “Polska słono zapłaci”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Polska może słono zapłacić za dalsze korzystanie z węgla. DGP informuje, że głównie będą to opłaty za pozwolenia na emisję dwutlenku węgla, które znacząco podrożeją.

Czwartkowe wydania Dziennika Gazety Prawnej informuje o czekających nas podwyżkach. Tym razem Polska będzie musiała zapłacić za korzystanie z węgla: “Nawet jeśli Polska zablokuje unijną koncepcję Zielonego Ładu, nie uniknie kosztów związanych z trwaniem przy energetyce opartej na węglu”.

Przypominamy, że w czerwcu weto Polski, Czech, Węgier i Estonii przerwało unijną dyskusję na temat neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nawet jeśli i tym razem zostanie zablokowany Green Deal (tzw. Zielony Ład), to Polska słono zapłaci za trwanie przy energetyce opartej na węglu.

DGP powołuje się przy tym na wyliczenia z końca 2017 roku, które wykonało Forum Energii. Koszt trwania przy takiej energetyce może Polskę kosztować na ponad 550 mld euro, a po 2030 roku będzie gwałtownie rosnąć.

Cena ta niewiele się zmieni nawet jeśli postawimy “na dywersyfikację źródeł energii bądź postawienie na OZE” – koszt miałby wynieść od 529 do 545 mld euro.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY