REKLAMA

Wyspa Bougainville’a ogłosiła niepodległość po przebytym referendum

Wyspa Bougainville’a wchodząca w skład Papui Nowej Gwinei ogłosiła niepodległość. W referendum za suwerennością opowiedziało 98% mieszkańców. Przez wiele lat dążono do odseparowania się od reszty kraju. Na wyspie znajdują się bogate złoża miedzi i złota.

W głosowaniu wzięło udział 187 067 uczestników. 98 procent z nich opowiedziała się za niepodległością Bougainville. Wyspa ta jest największą wśród archipelagu Wysp Salomona. W referendum zagłosować można była za całkowita niepodległością lub za większą autonomią.

Zobacz także: Policja zatrzymała nieletnich imigrantów, sprawców rozboju. Jeden z nich ma… 35 lat

Dążenia niepodległościowe rozpoczęły się jeszcze w latach 80-tych. Wówczas powstała Rewolucyjna Armia Bougainville. W latach 1989-98 trwały walki niepodległościowe pomiędzy rewolucjonistami, a siłami rządowymi. Zginęło w nich 20 tysięcy ludzi.

Dopiero po interwencji Australii w 2001 roku doszło do zawarcia porozumienia. Dzięki niemu wyspa Bougainville uzyskała status autonomicznej prowincji Papui Nowej Gwinei.

W 2005 r. na wyspie odbyły się pierwsze wybory do autonomicznego parlamentu Bougainville, które wygrał opowiadający się za niepodległością Ludowy Kongres Bougainville. Pierwszym szefem autonomicznego rządu został przywódca Kongresu Joseph Kabui.

polsatnews.pl/pap

REKLAMA

Komentarze