4 grudnia 1926 r. powstał Obóz Wielkiej Polski. Założycielem był Dmowski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Roman Dmowski

Roman Dmowski / Fot. Wikipedia

4 grudnia 1926 roku w Poznaniu założony został Obóz Wielkiej Polski. Jego inicjatorem i przywódcą był Roman Dmowski. To wzór dla narodowców do dziś.

Niedawno na łamach naszego portalu jeden z działaczy Ruchu Narodowego tak opisywał powstanie Obozu Wielkiej Polski: “4 grudnia 1926 roku z inicjatywy Romana Dmowskiego w Poznaniu powstał Obóz Wielkiej Polski. Dmowski chciał, aby OWP zjednoczył całą polską prawicową opozycję wobec tzw. sanacji” – pisał Tomasz Dorosz. OWP dzięki zaangażowania działaczy z partii narodowców (najpierw był to Związek Ludowo-Narodowy, a potem Stronnictwo Narodowe) i Młodzieży Wszechpolskiej wyrósł na największy ruch polityczny II RP.

“W OWP ostatecznie ostatecznie rozwinęła się idea katolicko-narodowa (…) Obóz Wielkiej Polski stał się największym ruchem politycznym II Rzeczpospolitej, zrzeszał on aż ćwierć miliona Polaków. To w Obozie Wielkiej Polski narodziły się takie symbole narodowców jak Mieczyk Chrobrego, Hymn Młodych, pozdrowienie narodowe czy piaskowe koszule”. Tak potężny rozwój ruchu narodowego musiał spotkać się z reakcją dyktatorskiej władzy sanacji. Narodowców spotykały represje, a w 1933 r. Obóz Wielkiej Polski zdelegalizowano.

ZOBACZ TAKŻE: [OPINIA] Dorosz: Ruch narodowy wczoraj (1918-1939)

“Zorganizowany należycie naród jest potęgą, której nic na świecie przeciwstawić się nie zdoła. Wobec tego organizacja narodowa ma obowiązek działać uczciwie i otwarcie” – mówił Roman Dmowski przy powstaniu OWP. Obóz Wielkiej Polski pozostaje do dzisiaj inspiracją dla wielu narodowców z Ruchu Narodowego czy Młodzieży Wszechpolskiej. Także sytuacja OWP na polskiej scenie politycznej może przywoływać pewne skojarzenia z dzisiejszą rzeczywistością w naszej kraju. Czy rządząca partia, chcąca uchodzić za “prawicową”, będzie represjonować ideową opozycję narodową? Wiele wskazuje na to, że niestety tak.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY