REKLAMA

W Afganistanie uruchomiono różowe minibusy. Mają zapewnić bezpieczeństwo kobietom

REKLAMA

W stolicy Afganistanu zostały uruchomione różowe minibusy. Mają być przeznaczone tylko i wyłącznie dla kobiet – aby zapewnić im bezpieczeństwo.

„Kabul. Uruchomiono przeznaczone dla kobiet minibusy Pink Shuttle. Kierowcy to też kobiety. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerkom. W Europie podobne problemy i rozwiązania: różowe taksowki w Norwegii, nocne autobusy na żądanie w Hiszpanii etc.” – informuje Adam Gwiazda.

Jak zaznaczają media ta pierwsza tego rodzaju usługa „pomaga kobietom w pokonywaniu wielu wyzwań związanych z poruszaniem się po Kabulu”. Afgańskie władze przyznają, że to ataki wymusiły zorganizowanie transportu miejskiego tylko dla kobiet: „W rzeczywistości transport publiczny nie istniał, szczególnie dla kobiet w Kabulu”.

Ta idea nie podoba się jednak części mieszkańcom. „Mamy wiele różnych rekacji” – mówi dla portalu ndtv.com jedna z kobiet, które kierują minibusami – „Niektórzy kierowcy blokują nam drogę, inni trąbią na nas, niektórzy nawet jeżdżą z minimalną prędkością, nawet gdy droga jest wolna”.

REKLAMA

Komentarze