Toruń: Muzułmanie chcą, aby Uniwersytet dostosował się do ich religii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / telewizjarepublika.pl

Muzułmanie studiujący na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu domagają się, aby uczelnia dostosowała się do wymagań ich religii. Chodzi o uwzględnienie czasu na modlitwę oraz islamskich świąt.

Zgodnie z prawem szariatu, muzułmanin powinien się modlić pięć razy dziennie. Jeśli pora modlitwy wypada w czasie pracy lub nauki, wyznawca islamu powinien przerwać zajęcie i odprawić modlitwę. O dostosowanie pracy uczelni do godzin modlitw proszą muzułmańscy studenci, głównie z Indonezji.

Warszawski ratusz tropi „nienawiść” na Marszu Niepodległości i zawiadamia prokuraturę

Jeśli chodzi o przerwy, raczej nie widzimy takiej możliwości – możliwe jest natomiast wygospodarowanie miejsca na modlitwę, ale raczej byłoby to miejsce o charakterze ekumenicznym – dla różnych wyznań – powiedziała Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK, cytowana przez “Gazetę Pomorską”.

Roszczeń islamskich studentów nie popiera Nedala Abu Tabaq, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP oraz założyciel Stowarzyszenia Studentów Muzułmańskich.

– Mogą odrobić te zaległe modlitwy w domu razem z kolejną modlitwą. To nie jest jakaś skomplikowana sprawa, chociaż wśród muzułmanów jest w tej kwestii wiele sprzecznych stanowisk – powiedział. 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY