Niemcy: “Tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę na Zachód powinien być utrzymany”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Niemiec powiewająca nad Reichstagiem.

Flaga Niemiec powiewająca nad Reichstagiem. / fot. pixabay.com

Minister Spraw Zagranicznych Niemiec wprost powiedział, że tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę na Zachód powinien być po 2019 roku.

Heiko Maas spotkał się we wtorek z szefem ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Wadymem Prystajką: “Popieramy rozmowy na temat tranzytu gazu przez Ukrainę. Uważamy, że tranzyt należy utrzymać również po zakończeniu 2019 roku” – mówił szef niemieckiej dyplomacji.

“Pragnę zaprzeczyć pewnym spekulacjom, które pojawiały się w ostatnich dniach. Niemiecki Bundestag przyjął dyrektywę gazową UE tak, jak obiecywaliśmy” – podkreślał polityk i wprost zapowiedział, że ma na to poparcie europejskich polityków.

ZOBACZ TAKŻE: Koniec gazu z Rosji. PGNiG nie przedłuży kontraktu

“Dla nas jest to bardzo ważny temat. Pani kanclerz (Niemiec Angela Merkel) wiele miesięcy temu powiedziała jasno prezydentowi (Rosji Władimirowi) Putinowi, że realizacja alternatywnego tranzytu na Ukrainie jest dla nas teraz i będzie w przyszłości bardzo ważną kwestią. Prezydent Putin złożył jej pewne obietnice i dziś znajdujemy się na etapie ich realizacji, by tranzyt został utrzymany” – mówił Maas.

Tymczasem polski PGNiG po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, przekazał do PAO Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego z dniem 31 grudnia 2022 roku.

bankier
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY