REKLAMA

100 tys. Polaków wróciło z Wielkiej Brytanii. Powodem brexit?

Około 100 tysięcy Polek i Polaków postanowiło wrócić z Wielkiej Brytanii do Polski. Brexit wystraszył Polaków? – zastanawia się portal bankier.pl.

GUS poinformował, że w 2017 roku na imigracji przebywało 2 mln 540 tys. Polaków. Natomiast w zeszłym roku było to 2 mln 455 tys. To spadek o 85 tys., czyli o 3 procent. Największą zmianę widać w Wielkiej Brytanii – w 2017 roku przebywało tam 793 tysiące Polaków, w 2018 roku już o 98 tysięcy mniej.

Media podkreślają, że rok 2018 „był pierwszym od ośmiu lat rokiem, w którym liczba Polaków na emigracji spadła”. Portal bankier.pl spekuluje jednak, że sytuacja jest związana z niepewną sytuacją Polaków związaną z brexitem i zawirowaniami w brytyjskiej polityce.

Tymczasem po wielu miesiącach negocjacji, zmianie rządu w Wielkiej Brytanii, po kłótniach i wielu innych problemach, prawdopodobnie mamy porozumienie ws. Brexitu. Chociaż dokładne zapisy nowej umowy nie są jeszcze znane, ponieważ radość z nowej umowy wyraził także premier, można spodziewać się, że zrealizowane zostały żądania strony brytyjskiej.

CZYTAJ TAKŻE: [OPINIA] Bryłka: Brexit nadal bez przełomu

Pierwszy taką informację podał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. „Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie, mamy je!”. Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii twierdzi natomiast, że „mamy wspaniałą nową umowę”.

REKLAMA

Komentarze