Polaków czekają kolejne podwyżki – zdrożeje alkohol i wyroby tytoniowe

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polaków czekają kolejne podwyżki – zdrożeje alkohol i wyroby tytoniowe. Nowa zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc.

W czwartek rząd przyjął w trybie obiegowym projekt, który przewiduje wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe: “Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (…) o podatku akcyzowym (…), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków.”

“Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie” – czytamy w projekcie ustawy.

W nowym roku mieszkańcy wielu polskich miast zapłaci również więcej za wywóz śmieci. Tymczasem przeciętna polska rodzina już płaci 3 tys. zł rocznie na usługi komunalne. Podwyżki wymusza oprócz zmian w prawie także sytuacja na rynku odpadowym.

ZOBACZ TAKŻE: Opłaty za śmieci w części gmin wzrosną nawet dwukrotnie

Największy wzrost odczuły miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców – z rocznego 488,27 zł do 653,10 zł. W tym układzie najtańszy odbiór odpadów jest w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców – 581,22 zł rocznie na rodzinę. To znacznie więcej niż inflacja, ale to nie koniec. Już dziś możemy przewidywać, że zdecydowanie droższe będą lata kolejne.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY