Macron atakuje NATO – Morawiecki stoi wiernie za sojuszem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W wywiadzie dla “Finacial Times” Mateusz Morawiecki broni NATO przed atakiem prezydenta Francji. Emmanuel Macron poddał w wątpliwość skuteczność działań sojuszu. Chciałby on również ocieplenia relacji z Rosją, na co premier Polski stwierdził, że to niebezpieczne.

Mateusz Morawiecki uznał, że kwestionowanie zasadności istnienia NATO jest niebezpieczne oraz potwierdził, że sojusz jest gwarantem suwerenności państw – “Najważniejszym sojuszem na świecie, jeśli chodzi o zachowywanie wolności i pokoju”.

Zobacz także: Marsz Niepodległości 2019: Sprawdź pełny program manifestacji [ZOBACZ SZCZEGÓŁY]

“Myślę, że wątpliwości prezydenta Macrona mogą skłonić innych sojuszników do zastanowienia się, czy to Francja uważa trzymanie się jej za istotne. Mam nadzieję, że nadal możemy liczyć na to, że Francja wywiąże się ze swoich zobowiązań” – podsumował premier Polski.

“Śmierć mózgu NATO”

Wypowiedź polskiego premiera jest odpowiedzią na słowa prezydenta Francji Emmanueal Macron, który stwierdził że NATO stało się słabe ze względu na coraz większe uzależnienie sojuszu od USA.

“To, czego teraz doświadczamy, to śmierć mózgu NATO” – powiedział w wywiadzie dla “The Economist” przywódca Francji.

“Czym będzie artykuł 5. jutro? Jeśli reżim Baszara al-Asada zdecyduje się odpowiedzieć Turcji, czy wtedy się zaangażujemy? To poważne pytanie. Zaangażowaliśmy się w walkę z ISIS. Paradoksem jest, że decyzja Amerykanów i ofensywa Turków mają w obu przypadkach ten sam skutek – poświęcenie naszych partnerów” – wyraził swoje wątpliwości Macron.

Premier Polski skrytykował chęć otwarcia się na współpracę i ocieplania wizerunku z Rosją. Takową sugestię wysunął prezydent Francji, mówiąc o działaniach dyplomatycznych z naszych wschodnim sąsiadem.

“Bardzo popieramy współpracę z pokojową i demokratyczną Rosją, ale Rosja nie jest pokojowa i jest całkiem agresywna wokół” – zaznaczył wyraźnie Morawiecki. 

onet/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY