Rośnie poparcie dla narodowców we Włoszech. Ponad 40% poparcia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na pierwszym miejscu w sondażach poparcia dla partii politycznych od miesięcy przewodzi Liga. Po raz pierwszy 10% mają narodowcy z Braci Włochów.

Przypomnijmy, że poprzednie wybory parlamentarne we Włoszech w olbrzymią przewagą wygrał “antysystemowy” Ruch Pięciu Gwiazd. Taki był on antysystemowy, jak Kukiz’15 bez narodowców. Nie dziwne więc zresztą, że Ruch Pięciu Gwiazd nawiązał współpracę z Kukiz’15. Obecnie poparcie dla Ruchu stopniało z trzydziestu do kilkunastu procent. Pierwsze miejsce z ok. 35% poparciem zajmuje Liga Matteo Salviniego.

Liga (dawniej Liga Północna) rządziła razem z Ruchem Pięciu Gwiazd. Okazało się jednak, że Ruch jest nazbyt… systemowy. Salvini zaryzykował, chcąc przyśpieszonych wyborów i samodzielnej władzy, ale przegrał. Włochami rządzi obecnie rząd Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej, którą można traktować jako włoski odpowiednik połączenia Platformy Obywatelskiej i SLD. Tyle zostało z antysystemowości.

ZOBACZ TAKŻE: [OPINIA] Dorosz: Ruch narodowy wczoraj (1918-1939)

Liga może liczyć na ponad 30% poparcia. Z kolei po raz pierwszy 10% poparcia mają Bracia Włosi. Partia pani Meloni co prawda zasiada w Parlamencie Europejskiej w grupie konserwatystów, a nie narodowców (jest więc w jeden grupie z PiS), ale jest to partia bezpośrednio kontynuująca wspaniałą tradycję Sojuszu Narodowego i Włoskiego Ruchu Społecznego. Obie partie mogą w przyszłości utworzyć rząd narodowy. Narodowa prawica ma więc ok. 45% poparcia.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY