Szyja smartfonowa – nowa choroba

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Źródło: IAR

Specjaliści z Poradni Leczenia Bólu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka ustalili nową chorobę. Jest to “szyja smartfonowa”. Odnosi się ona do bólu głowy, karku, barków, okolic międzyłopatkowych oraz drętwienia rąk. Zapada na nią coraz więcej dzieci.

Szyja smartfonowa jest według specjalistów coraz szerszym zwyrodnieniem, zwłaszcza wśród dzieci. Taka choroba nie została jeszcze zakwalifikowana w Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, lecz lekarze coraz częściej przyjmują pacjentów z takimi objawami.

“Na podstawie wywiadu i badania rozpoznajemy wtedy tzw. zespół szyi smartfonowej, chociaż nie ma jeszcze takiego schorzenia w międzynarodowej klasyfikacji chorób” – powiedziała dr Małgorzata Gola.

Czytaj więcej: Akt oskarżenia wobec Marcinkiewicza. Chodzi o alimenty

Jak wyjaśniła doktor z katowickiej Poradni Leczenia Bólu – “Zespół ten jest konsekwencją przymusowej pozycji ciała podczas korzystania z komputera, telefonu komórkowego czy tabletu. Powoduje to przeciążenie jednej grupy mięśni – np. mięśni obręczy barkowej, a osłabienie drugiej, np. mięśni szyi”.

“Przeprowadzony w takiej sytuacji wywiad z reguły potwierdza, że dziecko bardzo często i długo korzysta z urządzeń elektronicznych. Nasze zalecenia, by ograniczyć te sesje, często są źle przyjmowane, zwłaszcza przez dzieci” – zamartwia się specjalistka.

Poradnia rozpoczęła działalność w 1999 r., kiedy to zakończyła się budowa Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i szpital rozpoczął przyjmowanie pacjentów. Była wtedy pierwszym tego typu ośrodkiem w kraju.

Wesprzyj już dziś organizację X Marszu Niepodległości!

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY