Polaków czekają ostre podwyżki. Opłaty za śmieci w części gmin wzrosną nawet dwukrotnie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polaków czekają duże podwyżki. Opłaty za śmieci ostro w górę. Stawki w części gmin wzrosną nawet dwukrotnie.

W nowym roku mieszkańcy wielu polskich miast zapłacą więcej za wywóz śmieci. Tymczasem przeciętna polska rodzina już wydaje 3 tys. zł rocznie na usługi komunalne. Podwyżki wymusza oprócz zmian w prawie także sytuacja na rynku odpadowym.

Jak podwyżki wyglądały w tym roku? Najbardziej podrożały opłaty za odbiór odpadów – ich cena skoczyła o niemal 31 procent. W górę poszły również opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków o 7,7 procent. Bez zmian pozostał podatek od nieruchomości.

To wywóz śmieci pozostaje nadal najbardziej kontrowersyjnym tematem – “Najwięcej kontrowersji budzi natomiast cena i koszt odbioru odpadów. Najtańsze w systemie Suwałki stosują kalkulację od gospodarstwa domowego, które płaci 20 zł miesięcznie (240 zł rocznie na rodzinę). Najdroższy Otwock pobiera 31,50 zł od osoby, co daje 1 tys. 512 zł rocznie na rodzinę” – pisze firma Curulis.

“Największy wzrost odczuły miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców – z rocznego 488,27 zł do 653,10 zł. W tym układzie najtańszy odbiór odpadów jest w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców – 581,22 zł rocznie na rodzinę. To znacznie więcej niż inflacja, ale to nie koniec. Już dziś możemy przewidywać, że zdecydowanie droższe będą lata kolejne”

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY