Prezydent ma wątpliwości co do ustawy o jawności majątkowej: Zajmie się nią TK

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Błażej Spychalski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że Prezydent ma wątpliwości co do ustawy o jawności majątkowej rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Sam Andrzej Duda popiera ideę takiej ustawy, lecz pragnie, by TK wyjaśnił jej sytuację prawną.

Prezydent Andrzej Duda popiera sam fakt zaistnienia takiej ustawy, dzięki której najważniejsi urzędnicy państwowi będą musieli przedstawić sytuacje finansową członków swojej rodziny. Ma on jednak wątpliwości natury prawnej.

“Andrzej Duda popiera ideę samego ujawniania majątków. Prezydent w pełni popiera i zgadza się z ideą samej ustawy, natomiast to są na tyle istotne kwestie, że nie powinno być najmniejszych wątpliwości, szczególnie prawnych, w związku z tym prezydent podjął decyzję o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym” – powiedział prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Zobacz także: Kalifornia szokuje – Płód to nie dziecko, nawet po przeżyciu aborcji

Kontrowersje ma budzić u Głowy Państwa Polskiego, zapis przewidujący konsekwencje karne dla urzędnika, jeśli z jakichś powodów nie uda mu się ustalić majątku poszczególnych członków rodziny. Chodzi głównie o możliwość odmowy ujawnienia majątku.

Według przyjętych zmian m.in. premier, ministrowie, posłowie, posłowie do PE, senatorowie, prezesi: Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego, a także osoby stojące na czele innych instytucji państwowych będą zobowiązane do umieszczania w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku osobistym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu.

Wesprzyj już dziś organizację X Marszu Niepodległości!

rmf24/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY