Stefan Michnik z zarzutami zbrodni przeciwko ludzkości. Podjęto decyzję o tymczasowym areszcie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ se.pl

Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu byłego sędziego stalinowskiego Stefana Michnika. Pojawiły się nowe zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości.

Brat redaktora naczelnego ,,Gazety Wyborczej” jest podejrzewany o 30 przestępstw, m.in. o wydawanie bezprawnych wyroków śmierci na żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. 14 października możliwa jest decyzja o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania – podaje PAP.

Michnik ma aż 93 zarzutów popełnienia w 1952 i 1953 roku w Warszawie tzw. zbrodni sądowych. Już rok temu Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika.

Śledczy podejrzewają Michnika o „zbrodnie komunistyczne wyczerpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości”, których miał dokonać w latach 1952-1953. Mężczyzna co najmniej od 2008 r. unika on jakichkolwiek kontaktów z polskimi placówkami dyplomatycznymi i organami ścigania. Nie odbiera też korespondencji jaki są do niego kierowane w sprawie śledztwa.

Jak zaznacza prokuratura IPN w Warszawie, odpowiada on za „wydanie bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego; m.in. kuriera 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa oraz jednego z żołnierzy ZWZ, Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”. Zarzuty wobec Michnika nie były jeszcze w tych sprawach stawiane.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY