REKLAMA

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. To piąty literacki Nobel dla Polski

Olga Tokarczuk, polska pisarka, eseistka i poetka, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. To piąty literacki Nobel dla Polski.

Urodzona w 1962 roku polska pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy i psycholog, Olga Tokarczuk, została piątą polską laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wcześniej nagrodę otrzymali: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska.

Nagrodę dla Olgi Tokarczuk przyznano „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Znane książki Olgi Tokarczuk to „E.E”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach” czy „Bieguni”. Pojawiają się oczywiście głosy, że literacki Nobel jest dziś zarezerwowany dla „lewaków”.

ZOBACZ TAKŻE: Polak kandydatem do nagrody Nobla z fizyki

I faktycznie. Olga Tokarczuk zaangażowana była w takie projekty, jak Partia Zieloni czy „Krytyka Polityczna”. Wypowiadała się krytycznie na temat nacjonalizmu. Mówiła między innymi o „szczepionce przeciwko nacjonalizmowi”. Sienkiewicz i Reymont sympatyzowali z Ligą Narodową, mamy więc na tę chwilę 2 do 3 dla lewicy.

REKLAMA

Komentarze